Pa vështirësi përballë Sociedadit, PSG kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

7 months ago 13

Paris Saint-Germain ka kaluar me lehtësi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, pasi mposhti Real Sociedadin me rezultatin e përgjithshëm 4-1 (2-0 ndeshja e parë).

Pas vetëm 15 minutash lojë, parisienët kaluan në epërsi me golin e Kylian Mbappes, që u asistua prej Ousemane Dembele.

Francezi pati shansin që të shënonte edhe të dytin në minutën e 29-të, por që nuk ia arrit të mposhte portierin kundërshtar.

🚨🚨| GOAL: Mbappe gives PSG the lead!!

Real Socieded 0-1 PSG

pic.twitter.com/DumOF4tTj3

— VAR Tático (@vartatico) March 5, 2024

Vendasit krijuan rastin e parë serioz në minutën e 45+1-të me anë të Takefusa Kubos, mirëpo Gianluigi Donnarumma ishte i vëmendshëm.

Në pjesën e dytë, PSG sërish nisi furishëm, ndërsa Mbappe (56’) realizoi të dytin në këtë ndeshje, kur u asistua nga Lee Kang-in.

Kylian Mbappé’s second goal, Kang-in Lee with the assist. 🇫🇷🇰🇷✨

A great collective team goal. It had 16 passes from PSG to beat the press until Mbappé’s second goal. 🔴🔵pic.twitter.com/u0FMkhL7qG

— PSG Report (@PSG_Report) March 5, 2024

Sociedadi kishte menduar se kishte shënuar për 2-1 në minutën e 63-të me anë të Barrenexea, por që ai u anulua për pozicion jashtë loje.

Vendasit nuk u dorëzuan deri në fund, ku shënuar golin e nderit në minutën e 89-të me anë të Mikel Merinos për 2-1.

Duke ruajtur këtë epërsi, PSG kaloi lehtësisht në çerekfinale, ndërsa do të shpresojnë që të ketë një kundërshtar sërish më të lehtë për të synuar gjysmëfinalen. /Telegrafi/

🚨🚨| GOAL: Merino pulls one back!

Real Sociedad 1-2 PSG