Panathinaikos nënshtron Real Madridin në finale, shpallet kampion i Euroligës

3 months ago 16

Panathinaikos arriti ta largojnë nga froni kampionin në fuqi Real Madrid, teksa fituar në finalen e Euroligës me rezultatin 95:80.

Finalja në “Uber Arena” të Berlinit ishte një spektakël i vërtetë dhe veçanërisht mbresëlënës fillimi i lojës, në të cilin loja u luajt “pa mbrojtje” me një numër të madh koshash.

Real Madridi hyri shumë më mirë në ndeshje dhe në fazat e para të duelit kishte një epërsi dyshifrore prej 12 pikësh. Dzanan Musa shkëlqeu në fillim të lojës dhe ishte lojtari i parë që arriti pikë dyshifrore në fund të çerekut të parë.

Panathinaikos zgjohet vetëm në fund të çerekut të dytë, por Mbretërit shkuan në pushim me rezultatin 54:49.

Yarıyı kapattı, yarıyı açtı: KOSTAS SLOUKAS! 🎯 @paobcgr | #F4GLORY pic.twitter.com/N1HLdXlTPb

— Turkish Airlines EuroLeague Türkiye (@EuroLeagueTUR) May 26, 2024

Në fillim të pjesës së dytë, Kostas Sloukas goditi një trepikësh dhe Panathinaikos u rikthye plotësisht në lojë, për të kaluar në epërsi në minutën e pestë të çerekut të tretë (58:56).

Më pas erdhën problemet për Real Madridin, pasi Panathinaikos i çmendi me një lojë fantastike në mbrojtje.

Kendrick Nunn dhe Kostas Sloukas shkëlqyen në fillimin e çerekut të katërt, dhe më pas Panathinaikos bëri një ecuri të shkëlqyer dhe mori një epërsi prej nëntë pikësh.

✊🏻 ✊🏻
👑 pic.twitter.com/G7ZeylpRHM

Në fund, Panathinaikos arriti të fitojë titullin që prej 13 vitesh priste, pasi fitores 95:80.

Nuk ka dyshim se gjatë gjithë natës në Athinë do të ketë festime nga tifozët e gjigantit grek.

Ky është titulli i shtatë i kampionatit evropian për Panathinaikos, që këtë herë të drejtuar nga trajneri i madhi Ergin Ataman.

2023-24 SEZONUNUN ŞAMPİYONU @paobcgr#F4GLORY pic.twitter.com/fFBLIgsKpe

Sloukas shënoi 24 pikë, Nunn 22 dhe Lessort 17 në ekipin fitues. Musa ishte më efektivi te Real me 15 pikë. /Telegrafi/