Angola në çerekfinale të Kupës së Kombeve të Afrikës, eliminoi Namibinë e lojtarëve të Lirisë

8 months ago 10

Angola ka shënuar fitore ndaj Namibisë me rezultat 3-0 për të zënë një vend në çerekfinale të Kupës së Kombeve të Afrikës.

Pjesa e parë solli dy gola dhe kartonë të kuq, duke qenë mjaftë atraktive.

Në anën tjetër, Prins Tjiueza, futbollisti që deri dje ishte pjesë e Lirisë së Prizrenit, lëshoi fushën në minutën e 23-të për shkak të një dëmtimi.

Edhe pse me një lojtar më pak, Angola arriti të shënojë golin e epërsisë në minutën e 38-të me Gelson Dala për 1-0.

Right from the AFCON 2023 script of madness, the first game of the knockout stages has dived into it. 😮

17’: 🇦🇴 Neblú (red card)
38’: 🇦🇴 Gelson Dala ⚽️
40’: 🇳🇦 Lubeni Haukongo (red card)
42’: 🇦🇴 Gelson Dala ⚽️

HT: Angola 🇦🇴 2-0 🇳🇦 Namibiapic.twitter.com/pVf8EJ92PP

— Usher Komugisha (@UsherKomugisha) January 27, 2024

Pas dy minutash forca në terren u barazuan, pasi edhe Namibia mori një katron të kuq.

Gelson Dala arriti të shënojë sërish në minutën e 42-të, për ta dërguar rezultatin në 2-0.

Në mesin e pjesës së dytë, Angona gjeti edhe njëherë rrjetën, ku kësaj radhe Dala ishte asistues te Mabululu që shënoi për 3-0.

⌚️ FULL-TIME!

Gelson Dala & Mabululu star again as Angola beat Namibia with 3 goals to none. 🇦🇴#TotalEnergiesAFCON2023 | #ANGNAM pic.twitter.com/RUonPO2idt

— CAF (@CAF_Online) January 27, 2024

Angola siguroi një vend në çerekfinale, ku pret fituesin e ndeshjes Nigeria – Kameruni që luhet sonte nga ora 21:00. /Telegrafi/