Barazimi përvëlues, Jose Mourinho gjëmon: “Ekipi im gjithashtu duhet të falsifikojë dëmtime, siç bëjnë të tjerët”…

1 month ago 8

Mbrëmje e keqe për Fenerbahçen dhe José Mourinhon. Në ndeshjen e vlefshme për ditën e dytë të Superligës së Trendyol, ‘kanarinët’ u detyruan të përjetonin rikthimin nga 2-0 në 2-2 të shkaktuar nga Goztepe, në një ambient surreal dhe për më tepër, pak ditë pas eliminimit të tyre nga Champions League.

Megjithatë historia e ndeshjes flet qartë dhe djemtë “Special One” nuk ishin në gjendje të ruanin avantazhin e dyfishtë që gjetën fillimisht me Edin Dzeko, nga një goditje dënimi dhe më pas në një sekondë rrufe nga i sapoardhuri En-Nesyri në fund të pjesës së parë.

Rikthimi në fushë pas pushimit ishte një dush i akullt për skuadrën e Mourinhos. Edhe për vetë trajnerin portugez, i cili ndërhyri kështu pas ndeshjes.

Deklarata pas ndeshjes: “Futbolli turk nuk ka nevojë të përshtatet me mua, unë duhet të përshtatem me futbollin turk. Lojtarët e mi gjithashtu duhet të kalojnë kohë gjatë ndeshjes, ata duhet të shtrihen në tokë. Ata duhet të falsifikojnë një dëmtim. Ashtu si të gjithë tjetër bën”, janë fjalët e lëshuara prej tij në mikrofonat e Fanatik.

Në vazhdim: “Ishte një ndeshje e vështirë, por në të njëjtën kohë ishim qartë në kontroll 2-0. Pas fillimit të pjesës së dytë, patëm rastin të shënonim golin e tretë dhe për ta mbyllur ndeshjen, por më pas humori. Dhe temperatura e ndeshjes ndryshoi.

Ne duhej të luftonim jo vetëm kundër kundërshtarit, por edhe kundër atmosferës, sepse ishte një forcë e madhe shtytëse për skuadrën vendase. Cenk Tosun, Xheko ishte disa centimetra pas tij, më pas barazuan në aksionin e fundit të ndeshjes”, thuhet në kanalet zyrtare të Fenerbahçes.