Barcelona luan “poker” me Realin e Madridit, “adoleshentët” katalanas leksione yjeve të Ancelotti-t

2 hours ago 21

Barcelona ka shënuar fitore të madhe në derbin e madh të Kampionatit të Spanjës njëherësh derbi më i madh në botë.

Barcelona i dha leksion Real Madridit në “Santiago Bernabeu” duke i shkaktuar humbje të thellë, 4:0.  Lewandowski, Yamal e Raphinha ishin të papërmbajtshëm.

Në minutën e 54-të, sulmuesi polak Robert Lewandowski, lirohet për mrekulli duke vepruar me të parën nga rreth 17 metra, goditja e tij përfurndoi në këndin e poshtëm të majtë të Realit, 0:1.

Në minutëne 56-të, Balde krosoi për bukuri, ndërsa Lewandowski shënoi me kokë për 0:2.

Lamine Yamal luftarak deri në pikën e fundit, futet brenda 16-shit dhe nga këndi i vdekur e mposhti portieri Lunin, 0:3 në minutën e 77-të.

Në minutën e 85-të, Raphinha kaloi portierin Lunin dhe e çoi rezultatin në  0:4.

Ndeshje e hapur e lojë e nivelit të lartë, me raste shënimi qoftë nga vendasit qoftë nga miqtë.

Një Barcelonë e rrezikshme në çdo moment me Lewandowskin e Yamalin, ndërsa Reali me Mbappen, Viniciusin e Bellinghamin, nuk treguan sonte klasin e tyre.

Barcelona nga 11 ndeshje, ka 10 fitore e vetëm 1 humbje. Kampioni në fuqi i Spanjës, Reali tani ka pësuar humbjen e parë pas 7 fitoreve e 3 barazimeve.

Barcelona kryeson me 30 pikë e ka 6 më shumë se Reali në vendin e dytë. /vizionplus.tv