Dortmundi me fitore komode ndaj PSV kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

7 months ago 19

Borussia Dortmundi ka kaluar në çerekfinale të Ligë së Kampionëve, pasi eliminoi PSV Eindhovenin me rezultat të përgjithshëm 3-1.

Pas vetëm tre minutash lojë, verdhezinjtë kaluan në epërsi me golin e Jadon Sanchos, që u asistua nga Julian Brandt.

Brandt dhe Donyell Malen lëshuan raste të mira për gol, duke mos arritur të shënonin nga afërsia në minutën e 16-të dhe 17-të.

🚨🇪🇺 GOAL | Dortmund 1-0 PSV | Sancho

SANCHO HAS GIVEN DORTMUND THE LEAD !!!!!!!!!!!!pic.twitter.com/WFumIMwxxJ

— Tekkers Foot (@tekkersfoot) March 13, 2024

Malen për më shumë vazhdoi të lëshonte raste të sigurta për gol, duke humbur tri raste të arta.

Në 45 minutat e dytë, PSV filloi të merrte nën kontroll lojën, duke rrezikuar me anë të Hirving Lozano dhe Jordan Teze, mirëpo Gregor Kobel ishte në vend.

77' Treffer zählt nicht. Abseits. 😫#BVBPSV 1:0 (2:1)

— Borussia Dortmund (@BVB) March 13, 2024

Niclas Fullkrug (77’) mendoi se kishte shënuar golin e dytë për Dortmundin, por VAR-i e anuloi për pozitë jashtë loje.

Por, Marcus Reus e vulosi kalimin tutje të skuadrës gjermane, kur shënoi për 2-0 në minutën e 90+5-të.

🚨🇪🇺 GOAL | Dortmund 2-0 PSV | Marco Reus

MARCO REUS DOUBLES THE LEAD !!!!!!!!!!!!!!pic.twitter.com/N6vAbKQuwK

Skuadra gjermane arriti ta mbante këtë epërsi minimale nga ndeshja e dytë, për të kaluar në çerekfinale, ndërsa të premten do të mësojnë emrin e kundërshtarit. /Telegrafi/