Me rezultat të përgjithshëm 11-2, Liverpooli eliminon Sparta Pragën për të kaluar në çerekfinale të Ligës së Evropës

7 months ago 4

Liverpooli ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Evropës, pasi eliminoi Sparat Pragën me rezultat të përgjithshëm 11-2.

Ndeshja e dytë në “Anfield Road” përfundoi 6-1, me The Reds që shpartalluan skuadrën çeke qysh në pjesë të parë.

Pas vetëm shtatë minutash lojë, Darwin Nunez kaloi Liverpoolin në epërsi me një asistim të Dominik Szoboszlait.

What a goal from Darwin Nunez😮‍💨

Liverpool make it 6-1 on aggregate✨ pic.twitter.com/kSglaDK08W

— quack (@ynwaduck) March 14, 2024

Një minutë më vonë, Mohamed Salah asistoi te Bobby Clark që realizoi për 2-0.

Egjiptiani (10’) ndërroi rol – nga asistua në golashënues, kur Clark ia ktheu favorin për 3-0.

Katër minuta më vonë, Salah asistoi te Cody Gakpo për rezultatin 4-0.

🚨🚨| GOAL: Gakpo makes it six with a lovely flick on goal!

Liverpool 6-1 Sparta Prague pic.twitter.com/qUYu2sn7zg

— Transfer Sector (@TransferSector) March 14, 2024

Sparta Praga u ngushëllua me golin e realizuar në minutën e 42-të, kur shënoi Veljko Birmancevic me një asistim të Preciados.

Në 45 minutat e dytë, skuadra e drejtuar nga Jurgen Klopp shënoi edhe dy gola të tjerë.

Për 5-1 u përkujdes Szoboszlai, që shënoi në minutën e 48-të, me Salah që kompletoi het-trikun e asistimeve.

Szoboszlai goal 🔥 pic.twitter.com/pyuagN8OEo

— Anything Liverpool (@AnythingLFC_) March 14, 2024

Gakpo (55’) shënoi edhe golin e dytë personal dhe të gjashtin për Liverpoolin me një asistim të Harwey Elliot.

Liverpooli do të mësojë emrin e kundërshtarit nesër (e premte, 15 mars), me shortin që hidhet nga ora 13:00 në Nyon të Zvicrës. /Telegrafi/