Mrekullia në barazhit në Bundesligë: Shkrinë humbjen 3-0 nga ndeshja e parë dhe mbeten në elitën e futbollit gjerman

3 months ago 16

Një situatë e pabesueshme ka ndodhur në barazhin për mbijetesë në Bundesligë, teksa futbollistët e Bochumit kompensuan humbjen 3-0 në shtëpi dhe kështu ruajtën epitetin e një anëtari të rangut elitar të futbollit gjerman.

Në ndeshjen e parë, Bochum u mposht në shtëpi nga Fortuna Dusseldorf me rezultat 3-0. Fortuna kishte pjesën më të lehtë të punës, që ishte ruajtja e epërsisë me tre gola në fushën e tyre vendase dhe kualifikimi për në Bundesligë.

Të gjithë tashmë e kanë parë Fortunën në Bundesligë, por mbrëmë (e hënë) ka ndodhur një mrekulli. Bochum fitoi në ndeshjen kthyese me rezultat 3-0, dhe më pas në penallti tronditi 51 mijë shikues në Merkur Spiel Arena në Dusseldorf.

DO YOU BELIEVE IN MIRACLES?!?!? WE CERTAINLY DO!!!!!!!

WE ARE BUNDESLIGA!!!!!!!!!!!!!!#meinVfL #F95BOC pic.twitter.com/j2DS63634m

— VfL Bochum 1848 (@VfLBochum1848EN) May 27, 2024

Philipp Hofmann shënoi dy gola për të kaluar mysafirët në epërsi 2-0 dhe më pas në minutën e 70-të, Kevin Stoger shënoi nga pika e bardhë për 3-0. Me atë gol e çoi ndeshjen në kohë shtesë, e më pas edhe penallti.

Në goditjen e penalltive, skuadra e Bochumit kishte avantazhin psikologjik, i cili plotësoi deficitin prej tre golave ​​dhe e përdori atë në dramën e re që pamë, pasi pasuan shtatë goditje të penalltive.

Për vendasit humben Andre Hoffmann dhe Tkashi Uchino, ndërsa për Bochumin ishte i pasaktë vetëm Erhan Masovic.

Kështu që Bochum ende arriti të mbajë statusin e ekipit elitar. Kolni dhe Darmstadt u larguan nga Bundesliga, ndërsa St. Pauli dhe Holstein Kiel u inkuadruan. /Telegrafi/