Në ndeshjen debutuese, Dani Olmo i jep fitoren Barçës ndaj Rayo Vallecanos…

3 weeks ago 38

Ndërsa kjo ditë e tretë e kampionatit spanjol nuk ka përfunduar ende, FC Barcelona me siguri do të kryesojë e vetme në La Liga, me pikë të plota, pas fitores së saj të rrëmbyer në Rayo Vallecano (2-1), mbrëmjen e kësaj të marte.

Ky është suksesi i tretë me të njëjtin rezultat për Blaugranët dhe ky i detyrohet shumë rekrutit të tij, Dani Olmos, i cili u largua nga RB Leipzig dy javë më parë për t’u angazhuar në klubin katalanas deri në vitin 2030, për 60 milionë euro.

Zëvendësues në fillim, hyrja e tij në lojë (në vend të Ferran Torres) për pjesën e dytë ndryshoi gjithçka. I vendosur në zemër të lojës, ai shtyu Raphinhan në krahun e majtë dhe pikërisht nga korsia e tij braziliani i shërbeu Pedrit, pas për golin e barazimit (60’). Sepse Barça ishte në avantazh pas një goli të Unai Lopez (10’).

Dhe ndërkombëtari spanjol Olmo u kujdes për pjesën tjetër me ngjyrat e reja. Pas një tentative në majë të traversës (59’), ai shënoi golin e fitores me një goditje, e servirur mirë në zonë nga Lamine Yamal (82’).

Kështu ai bëri që Robert Lewandowski të harronte se kush kishte shënuar gjatë dy ditëve të para dhe që mendonte se do të ishte sërish shënues (71’), por tentativa e tij fitimtare u anulua, pas ndërhyrjes së VAR-it, për një gabim të mëparshëm të Jules Koundé.

Kështu kalon Barça e vetme në epërsi në La Liga, pasi Celta Vigo u mund ndaj Villarrealit (3-4) të hënën.