Porto ndëshkon Arsenalin në sekondat e fundit – ndeshja e dytë në Londër premton spektakël

8 months ago 10

Porto ka triumfuar 1-0 përballë Arsenalit në ndeshjen e parë në 1/8 e finales së Ligës së Kampionëve.

Ndeshjen më mirë e nisën vendasit, që rrezikuan qysh në minutat e parë të takimit.

Një rast ideal për gol e lëshoi Galeno në minutën e 21-të, pasi gjuajtja e tij shkoi ngjitur me shtyllën e djathtë.

21' GALENO! INACREDITÁVEL!!! Cruzamento na direita, Galeno antecipa-se, remata com estrondo ao poste e, na recarga, atira ao lado

0-0#FCPAFC #UCL

— FC Porto (@FCPorto) February 21, 2024

Arsenali filloi të bënte lojën e vetë, por që pa krijuar ndonjë rast shënimi.

Në 45 minutat e dytë ishte një tempo më i lartë, ndërsa kishte një fund dramatik.

Goalless at the break – 15 minutes to recuperate and go again 💪 pic.twitter.com/QmzlDVF4hY

— Arsenal (@Arsenal) February 21, 2024

Porto nuk u dorëzua deri në fund dhe shënoi golin fare në fund me anë të Gaelons (90+4-të).

Ndeshja e dytë do të përcaktojë se kush kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, ndërsa ky rezultat është një epërsi e lehtë nga skuadra portugeze. /Telegrafi/

🚨🚨| GOAL: WHAT A GOAL BY GALENO!!!

Porto 1-0 Arsenal