Publikohen pamjet kur Wilder bëri goditje të paligjshme ndaj Parker, nuk iu hoqën pikët

10 months ago 22

Deontay Wilder u kap nga kamerat duke përdorur një lëvizje të paligjshme në fazat e fundit të luftës së tij me Joseph Parker.

Boksieri 38-vjeçar u mposht me pikë nga Parker në ndeshjen e parafundit në një natë spektakolare të boksit në Arabinë Saudite.

Ish-kampioni i peshave të rënda WBC u dominua nga fillimi në fund nga Parker, i cili fitoi me pikë 118-111, 118-110, 120-108 në kartat e gjyqtarëve.

Wilder dukej si një hije e vetvetes së tij të mëparshme dhe u përpoq të bënte ndonjë goditje që shpresonte t’i sillte fitoren ndaj Parker.

Në raundin e fundit të luftës, amerikani u përpoq të rriste ritmin e tij dhe u përpoq të tërhiqte Parkerin në një përleshje.

Në një moment, ai lëshoi një numër goditjesh në pjesën e pasme të kokës së Parker.

Grushtet, të cilat përdoren zakonisht në MMA – edhe pse jo në pjesën e pasme të kokës, janë të paligjshme në boks.

Wilder u paralajmërua nga arbitri për përdorimin e tyre, por amerikanit nuk iu hoqën pikë. /Telegrafi/