Sezoni i ri në Formula 1, Verstappen fiton ‘pole position’ në Bahrein

7 months ago 19

Sezoni në Formula 1 nis këtë javë në Bahrein dhe sot u zhvilluan kualifikimet për garën e planifikuar për të shtunën.

Sezoni i ri nisi me histori të vjetra, pasi dominuesi Max Verstappen në makinën e Red Bull ishte sërish më i shpejti dhe fitoi ‘pole position’ për garën e së shtunës.

Verstappen pati xhiron më të shpejtë me kohën 1:29.179, ndërsa vendin e dytë e zuri Charles Leclerc në Ferrari me pak më shumë se dy të dhjetat prapa (+0.228 sekonda).

Max Verstappen claims the first @pirellisport Pole Position Award of 2024 👏👏#F1 #BahrainGP pic.twitter.com/Z87ydsi4t0

— Formula 1 (@F1) March 1, 2024

George Russell me veturën Mercedes (+0,306 sekonda) do ta nisë garën e së dielës nga vendi i tretë, ndërsa shoku i tij i skuadrës Leëis Hamilton, do të startojë nga vendi i nënti.

Carlos Sainz, Sergio Perez, Fernando Alonso, Lando Norris, Oscar Piastri, Lewis Hamilton dhe Nico Hulkenberg përfunduan pas Russell në dhjetëshen e parë.

Kujtojmë se këtë sezon titullin kampion bote e mbron Verstappen, i cili ka fituar tre kampionate të mëparshme dhe është sunduesi absolut i cirkut më të shpejtë në botë.

QUALIFYING CLASSIFICATION

Verstappen and Leclerc start on the front row for the season opener 🙌#F1 #Bahrain pic.twitter.com/Kmz6j1Jv7E

Gara e së shtunës është në program nga ora 16:00./Telegrafi/