Mungoi për katër muaj në Ligën Premier, De Bruyne kthehet dhe dominon menjëherë

9 months ago 31

Kampioni aktual i futbollit anglez dhe i Evropës, Manchester City, doli me fitoren nga fusha e vështirë e Newcastle United dhe personi që solli kthesën ishte Kevin De Bruyne.

Man City kaloi në epërsi në minutën e 26-të me një gol të shkëlqyer të Bernardo Silva, por Newcastle përmbysi rezultatin nga dy kundërsulme të shpejta me golat e Alexander Isak dhe Anthony Gordon.

Në minutën e 64-të, Pep Guardiola futi në lojë Kevin De Bruynen, i cili ishte duke u rikuperuar nga një dëmtim i kofshës për katër muaj e gjysmë.

Oscar Bobb's late winner secured all three points over Newcastle United in the Premier League 💫

You don't want to miss the goals from this one! 👇 pic.twitter.com/pVc49SfhVI

— Manchester City (@ManCity) January 13, 2024

Kapitenit të kombëtares belge i nevojiteshin vetëm pesë prekje të topit për të qenë në mesin e golashënuesve.

Ai barazoi shifrat në minutën e 74-të me një goditje të fortë nga brenda zonës, që ishte e pambrojtur për portierin vendas Martin Dubravka.

De Bruyne pati një moment tjetër prej gjeniu në minutën e parë të kohës shtesës, kur gjeti Oscar Bobbon me një pasim të përsosur, i cili vrapoi drejt zonës, e pranoi topin dhe e ktheu në gol për 3-2.

We were ALL @PepTeam today! 🙌 pic.twitter.com/4Z6LloBKPa

Mungesa e De Bruynes ëhstë vërejtur në disa ndeshje te Man City dhe me rikthimin e tij, qytetarët do të jenë sërish kandidat për titull kampioni, por edhe për Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/