Phil Foden shkruan historinë në Ligën Premier me golin e fundit të Man Cityt kundër Brentford

8 months ago 7

Yli anglez, Phil Foden ka shkruar histori të re në Ligën Premier kur kompletoi het-trikun e tij për Manchester City kundër Brentford të hënën në mbrëmje.

City udhëtoi për në stadiumin Gtech Community duke e ditur se ata kishin një shans të madh për të shfrytëzuar sa më shumë gabimin e Liverpoolit kundër Arsenalit.

Skuadra e Jurgen Klopp humbi 3-1 ndaj Topçinjve të dielën dhe City përfitoi plotësisht duke mposhtur Brentford me të njëjtin rezultat për t’u ofruar në vetëm dy pikë me liderët e kampionatit.

City pranoi gol i parë me Neal Maupay që shënoi për 1-0, por në minutat shtesë të pjesës së parë, Foden barazoi shifrat për të dërguar ekipin në pushim baras.

Në pjesën e dytë, 23-vjeçari shënoi dy herë të tjera për të përfunduar het-trikun e tij dhe përveç fitores, Foden fitoi një vend në librat e historisë kur shënoi të tretin.

PHIL FODEN SCORES A HAT-TRICK AGAINST BRENTFORD 🔥

His goal sets a new Premier League record of 45 goals in a single matchday 🤯🍿 pic.twitter.com/yTW5PSYhHB

— ESPN UK (@ESPNUK) February 5, 2024

Goli i tretë i shënuar nga Foden ishte goli i 45-të i shënuar në xhiron e fundit të Ligës Premier, më shumë se kurrë më parë.

Rekordi i mëparshëm për numrin e golave ​​të shënuar në një xhiro me 10 ndeshje në Ligën Premier ishte 44, i vendosur në shtator 2020. Ky numër u barazua në fillim të majit të sezonit të kaluar. /Telegrafi/

🚨 Phil Foden creates Premier League history with Man City goal vs Brentford – this record could stand for some time pic.twitter.com/cNSPWxXtRK