Polemika për golin e anuluar të Bayernit: Ishte apo jo pozicion jashtë loje?

5 months ago 16

Të mërkurën, Real Madridi rezervoi vendin e tyre në Ligën e Kampionëve pas një rikthimi të jashtëzakonshëm që e mposhti Bayern Munichun.

Heroi ishte Joselu Mato, pasi dy golat e tij në minutat 88-të dhe 91-të siguruan një fitore 2-1 në Santiago Bernabeu, me Los Blancos që fituan 4-3 në total.

Bayern mbeti apopleksik nga zemërimi pak para fishkëllimës së plotë, pasi Matthijs de Ligt e kishte topin në rrjetë në minutën e 103-të.

Megjithatë, topi ishte ndalur tashmë pasi gjyqtari anësor tregoi se Noussair Mazraoui ishte në pozicion jashtë loje.

Vendimi nuk mund t’i referohej VAR-it, pasi ndeshja u quajt e ndaluar përpara se De Ligt të shënonte në portës e Andriy Lunin.

Protokolli në këto situata zakonisht është që loja lejohet të vazhdojë, veçanërisht kur pozicioni jashtë loje është i ngushtë – siç ishte këtu.

Kjo do të thotë se ne nuk do të jemi në gjendje të kuptojmë nëse goli i Bayernit duhet të kishte qëndruar – jo se Real Madridit do t’i interesojë, pasi ata i vendosin sytë te titulli i 15-të në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/