Prishtina fiton ndaj Gjilanit pas ekzekutimit të penalltive, kalon në çerekfinale të Kupës së Kosovës

8 months ago 7

Prishtina ka kaluar në çerekfinale të Kupës së Kosovës, pasi ka mposhtur Gjilanin pas ekzekutimit të penalltive 1-4, pasi loja e rregullt dhe shtesa përfunduan baras 0-0.

Në minutën e 19-të mysafirët nga kryeqyteti mbetën me një futbollist më pak në fushë, pasi Kushtrim Gashi u ndëshkua me karton të kuq.

Nëntë minuta më vonë Prishtina shënoi me Hysenin, por që goli u anulua për pozitë jashtë loje. Kushtrim Shabani provoi për Gjilanin, por pa sukses.

Kësisoj 45 minutat e para të ndeshjes u mbyllën me rezultatin baras 0-0.

Edhe në pjesën e dytë dy skuadrat krijuan disa raste shënimi, por pa arritur të gjenin golin dhe ndeshja përfundoi baras 0-0 brenda 90 minutave.

Edhe në kohën shtesë dy skuadrat krijuan raste të mira shënimi, por pa arritur të preken portat e Halimit dhe Kolajt.

Ndërkohë në ekzekutimin e penalltive, Prishtina ishte më e saktë duke fituar me rezultat 1-4.

Jalen Blesa, Genc Hamiti, Mërgim Pefqeli dhe Egzon Sinani realizuan për Prishtinën.

Ndërkohë Elton Cale realizoi për Gjilanin, derisa penalltitë u humbën nga Shend Kelmendi dhe Kushtrim Shabani. /Telegrafi/