Real Madridi si kampion shkatërron Alavesin

5 months ago 12

Real Madridi është treguar i pamëshirshëm me Alavesin, duke e mposhtur 5-0 në kuadër të javës së 36-të në La Liga.

Pas dhjetë minutash lojë, Jude Bellinguam realizoi për 1-0 me një asistim të Toni Kroos.

Në minutën e 27-të, Vinicius Junior shënoi për 2-0, ndërsa Edouardo Camavinga ishte në rolin e asistuesit.

👏 ¡El pasillo del @Alaves al campeón de @LaLiga! 👏#RealMadridAlavés | #36Ligas pic.twitter.com/YSlloNWa85

— Real Madrid C.F. (@realmadrid) May 14, 2024

Bellingham kaloi në rolin e asistuesit në minutën e 45+1-të, kur e shërbeu Federico Valverden për 3-0.

Edhe pjesa e dytë ishte e dominuar nga Los Blancos, që shënuan dy gola të tjerë.

🤙 @ViniJr 🤙#RealMadridAlavés | #LaLigaHighlights | @LaLiga pic.twitter.com/1BsZgRCALM

Për 4-0 u përkujdes Vinicius, që realizoi golin e dytë personal në minutën e 70-të, ndërsa Bellingham ishte asistuesi.

Golin e pestë për Real Madriditn e realizoi sensacioni turk, Arda Guler, me një super goditje në minutën e 81-të.

Real Madridi tashmë i shpallu kampion ka arkëtuar 93 pikë pas 36 javësh, ndërsa në xhiron e 37-të takohen me Villarrealin. /Telegrafi/